Skip to content

Price math

Price per serving calculator

Normalize sticker price into serving, monthly, and yearly cost before comparing powders with different tubs, subscriptions, or shipping.

Normalized cost

Total tub cost

$79.00

Cost per serving

$2.63

30-serving month

$79.00

12-month run rate

$948.00

Use the cost per serving for label-to-label comparison. Use the monthly and yearly numbers when deciding whether a subscription price is actually tolerable.